team-1.jpg
muze-3.jpg
back-2.jpg
team-1.jpg

Efsane Takım o&M Unıted'ın hikayesi


SCROLL DOWN

Efsane Takım o&M Unıted'ın hikayesi


 
 

“Vatana millete hayırlı olsun!” diyerek 1948 yılında beyzbolun beşiği New York’ta bir beyzbol takımı olarak kurulan Ogilvy&Mather United farklı kültürlerden gelen futbolcuları bünyesinde barındıran tam bir İngiliz-Türk ekolü! İlk yıllarda aldığı başarılı sonuçlara rağmen kulübün kurucusu, ilk başkanı ve beyzbolun kralı David Ogilvy’nin kafasında bir düşünce vardı. Beyzbolu okyanusun diğer tarafına da yaymak, bu güzide oyunu kıtalar arası oynamak ve Ogilvy&Mather United olarak dünyanın en iyisi olmak... Çalışmalarını bu doğrultuda ilerletti, tüm ekibi ve ekipmanı bir topladı, Amerika’nın New York’undan uzun bir gemi yolculuğuyla İngiltere’nin Liverpool kentine seyir etti. Planlarına göre Liverpool Limanı’na indiği gibi tebeşirden bir beyzbol sahası çizecek ve İngilizlerle beyzbolu tanıştıracak, hatta aşık edecekti. Lakin ki evdeki hesap deplasmana uymadı. Gemiden inen Ogilvy&Mather United ekibi limanda oynanan Liverpool-Everton derbisine denk geldi. Gördükleri manzara karşısında dehşete kapılan Ogilvy&Mather United başkanı David Ogilvy, o an bir futbol takımı kurmaya karar verdi. İşte o Ogilvy&Mather United Football Club’ın temeli o gün atıldı. Artık başka bir amacı vardı. Ayakla oynanan ve Avrupa’da giderek yayılmaya başlayan "futbol" adındaki bu oyunu oynamak ve dünyanın en iyisi olmak istiyordu.

 
 

 
 

 
 

O günden sonra “Ya kazanırız ya kazanırız” prensibiyle sahaya çıkan kırmızı beyazlılar, ilk yıllarında İngiltere’de üst üste iyi sonuçlar aldı. İngiltere’de yenmediği takım kalmadı. David Ogilvy bu durumdan çok sıkılmıştı. Oralar artık ona dar geliyordu. Avrupa’ya açılmaya karar verdi. Bu güzel oyunu herkese öğretmek, karşısına çıkan her takımı yenerek ilerlemek için yanıp tutuşuyordu. İngiltere’de kulübü gençlere emanet etti ve kazanmaya alışkın takımıyla yollara düştü. İspanya, Portekiz, Fransa’yı geçti. Birinci Dünya Savaşı atlatıldı. Hollanda, Belçika, Norveç, Danimarka, İsviçre’yi geçti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler’in Almanya’sındaki tüm birlikleri yendi. İkinci Dünya Savaşı geride kalmıştı. Ogilvy&Mather United durmuyordu. İtalya, Hırvatistan, Yugoslavya,  Bulgaristan ve Yunanistan’ı geçti. Geçtiği her ülkenin dişli takımlarına kök söktürdü. Her geçtiği ülkede de bir kulüp kurup o ülkeye armağan etmeyi ihmal etmedi. Artık sıra Türkiye’ye gelmişti. Fakat o da neydi. Türkiye diğer ülkeler gibi çıkmadı. Ogilvy&Mather United aradığı kalitedeki kulüpleri futbolla yeni yeni tanışan bu ülkede bulmuştu. Dişli, savaşçı ve kazanma hırsıyla yanıp tutuşan bu ülkenin takımları tam da David Ogilvy’nin istediği ayardaydı. David Ogilvy vakit kaybetmeden Türkiye’de de bir kulüp kurdu. Tarih 1 Kasım 1948’i gösteriyordu.

 
 

 
 

 
 

Ogilvy&Mather United rakipleriyle başa baş mücadele ediyor, tribünlerden bu tezahürat yükseliyordu. Bütün dünya o dönemlerde Muhammed Ali’yi, Vietnam Savaşı’nı konuşmaktaydı. Türkiye ise David Ogilvy ve Ogilvy&Mather United’ı. Kulüp merkezini Gültepe’de kuran Ogilvy&Mather United, coşkulu Gültepe taraftarını da arkasına almıştı. Artık Gültepe halkının en büyük gururu ve onuruydu. Bu güvenle David Ogilvy cesur kararlar aldı ve futbola yeni bir sistem kazandırdı. 2+2+2+2 couple dizilişi. Artık Ogilvy&Mather United  bu dizilişle sahaya çıkıyor.  Bugüne kadar Ogilvy&Mather United birçok yıldız ismi futbola kazandırdı: Revizyon Mehmet, Ödül avcısı Küçük Hakan, Yarına Yetişir Tarık, Konkurcu Sarı İsmet bu isimlerin sadece dört tanesi.

 
 
muze-3.jpg

Kulüp Müzesi


Kulüp Müzesi


 

1948 yılında Türkiye’de boy göstermeye başlayan Ogilvy&Mather United ülke futboluyla baş etmekte biraz zorlandı. Bu yüzden kulüp müzesi kupalarla dolu değil. Ödüller çok ama kupa yok. Mesela kulüp tarihinde hiç Şampiyonlar Ligi kupası almadı. UEFA Avrupa Ligi kupası da yok. Kupa Galipleri Kupası, Intertoto Kupası, onu bırakın Türkiye Kupası bile bulunmuyor. Keza Türkiye Şampiyonluk Kupası da müzedeki yerini almadı henüz. Ama bu durum bundan sonra kazanılmayacağı anlamına gelmiyor tabii ki. İlk hedef ReLiga Şampiyonluk Kupası.

 
 

 

MÜZEMİZDEKİ KUPALAR

 

 
kupalar.jpg
back-2.jpg

Dünyanın arma kullanan ilk takımı


Dünyanın arma kullanan ilk takımı


 

Spor hayatına beyzbol takımı olarak başlayan Ogilvy&Mather United’ın New York’ta tasarlanan ilk arması formanın göğsünü tamamen kaplayan O&M olarak dizayn edilmişti. Futbola geçtikten sonra da bir müddet bu uygulamaya devam edildi. Sonrasında arma kullanımına geçildi ve bu durum tüm kulüplere örnek oldu. 1948 yılında Ogilvy&Mather United’ın İstanbul ayağını oluşturan kulübün ilk armasından bu güne gelen yolculuğunu görebilirsiniz.